Lietot vai nelietot auto kondicionieri vasaras karstumā?


Foto: Pexels.com

Karstās vasaras dienas bieži vien liek autovadītājiem izvēlēties starp komfortu un potenciālajiem riskiem, kas saistīti ar auto kondicioniera lietošanu. Šajā rakstā iztirzāsim kondicioniera lietošanas vai nelietošanas dilemmu caur priekšrocību, trūkumu un veselības aspektu prizmu, kā arī sniegsim noderīgus padomus un ieteikumus svaiguma izslāpušajiem.

Plusi un mīnusi kondicioniera lietošanai

Atdzesēts auto salons nenoliedzami ir kā veldzējoša oāze, kas glābj no svelmes iekāpjot auto, gan visa brauciena laikā. Kondicionieris (tostarp, klimata kontroles sistēma) nodrošina komfortablu temperatūru salonā, kas palīdz uzturēt vadītāja modrību un samazina avāriju risku. Pastāvīgi svaigs un atdzesēts gaiss salonā palīdz izvairīties no bīstamā karstuma dūriena, kā arī samazināt nogurumu un diskomfortu, kas var rasties no pārkaršanas. Tāpat kondicionieris palīdz uzturēt optimālu mitruma līmeni, novēršot logu aizsvīšanu un uzlabojot redzamību. Slavinot kondicionieri, jāpiemin arī fakts, ka mūsdienīgas kondicionēšanas sistēmas vairumā gadījumu ir aprīkotas ar filtriem, kas attīra gaisu no putekļiem, ziedputekšņiem un citiem alergēniem.

Tomēr ne viss ir tik rožaini kā varētu likties. Kondicioniera lietošanai piemīt, tā teikt, arī vēsās puses, piemēram, kondicioniera lietošana palielina degvielas patēriņu, kas var būtiski ietekmēt budžetu ilgtermiņā un īpaši garajos braucienos. Savukārt, palielināts degvielas patēriņš nozīmē lielāku izmešu daudzumu, kas negatīvi ietekmē vidi. Tāpat būtu objektīvi, ja norādīsim uz pāris būtiskiem veselības riska faktoriem. Proti, straujas temperatūras maiņas var izraisīt elpceļu problēmas, saaukstēšanos vai muskuļu sāpes un pat iekaisumus. Kā arī nepareizi uzturēts kondicionieris var kļūt par baktēriju un pelējuma augsni, radot nepatīkamas smakas un veselības problēmas. Kondicioniera lietošana noteikti nebūs prātīgākā izvēle cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un citām hroniskām saslimšanām. Ja apzinaties, ka pastāv kādi riski, drošības labad uzdodiet savam ārstam konkrētu jautājumu – tad drīkstu vai nedrīkstu sevi dzesēt?

Foto: Pexels.com

Padomi un Ieteikumi

Visā visumā kondicionieris neapšaubāmi ir nepieciešama ekstra, kam būtu jābūt katrā mūsdienīgā automobilī. Nepārspīlējot ar tā lietošanu, ieguvumu būs vairāk nekā trūkumu. Optimāli būs, ja iestatīsiet kondicionieri uz mērenu temperatūru, izvairoties no pārāk liela kontrasta ar āra temperatūru. Ideālā gadījumā temperatūras starpība starp salonu un ārpusi nedrīkst būt lielāka par 6-8 grādiem pēc Celsija. Novirziet un izvēlieties gaisa plūsmas stiprumu tā, lai tā nebūtu tieši vērsta uz pasažieriem, īpaši uz galvas un krūšu rajona, lai izvairītos no diskomforta un potenciālām veselības problēmām. Ja esat jūtīgs pret elpceļu slimībām vai alergēniem, regulāri tīriet salonu un neaizmirstiet veikt regulāru kondicioniera sistēmas apkopi, lai izvairītos no baktēriju un pelējuma uzkrāšanās. Mainiet filtrus un veiciet dezinfekciju atbilstoši ražotāja norādījumiem.

Rezumējot jāsaka, ka kā jau visās jomās – arī kondicionieru lietošanas vai nelietošanas jautājumā atslēgas vārds ir “mērenība”. Darbiniet kondicionieri tad, kad tas ir nepieciešams. Kad āra temperatūra kļūst mērenāka, izmantojiet “parasto” ventilāciju vai atveriet logu (-s). Tāpat regulāra apkope un pareiza lietošana var palīdzēt maksimāli izmantot kondicioniera priekšrocības, vienlaikus mazinot potenciālos riskus. Atcerieties, ka līdzsvars starp komfortu un veselību ir galvenais priekšnosacījums baudpilnai, bet drošai auto vadīšanai karstajās vasaras dienās.