Kā pasargāt sevi no krāpniekiem pērkot lietotu auto?


Foto: pexels.com

Lietota auto iegāde ir piedzīvojums, kas liek uzmirdzēt acīm, jo jau domās laiski slīdi pa ceļiem pie jaunā auto stūres. Tas nozīmē, ka pozitīvo gaidu emocijas aizmiglo mūsu racionālo prātu un izslēdz kritisko spriestspēju.  Tomēr, tāpat kā jebkurā citā darījumā, pastāv risks saskarties ar negodīgiem pārdevējiem un krāpniekiem. Lai pasargātu sevi un izvairītos no nepatīkamām situācijām, ir svarīgi apzināties izplatītākās krāpnieku shēmas,  veikt piesardzības pasākumus un apzināti sasēdināt savu sajūsmu, ko citkārt kāri vēlas izmantot lielāki vai mazāki žuļiki.

Kā atpazīt krāpnieku:

  1. Neparasti piedāvājumi: Ja cena šķiet pārāk laba, lai būtu patiesa, tā, visticamāk, arī ir. Uzmanieties no pārdevējiem, kas piedāvā automašīnas par ievērojami zemāku cenu nekā tirgus vērtība.
  2. Spiediens uz steigu: Krāpnieki bieži vien cenšas radīt steidzamības sajūtu, lai jūs pieņemtu pārsteidzīgu lēmumu. Neļaujieties spiedienam un rūpīgi apsveriet visu pirms pirkuma veikšanas.
  3. Nepieejamība: Ja pārdevējs atsakās sniegt detalizētu informāciju par automašīnas vēsturi, servisa vēsturi, atsakās no testa brauciena vai, dažādi aizbildinoties, nav gatavs veikt auto pārbaudi jūsu izvēlētā servisā, tas var liecināt par krāpšanu.
  4. Neskaidras atbildes: Ja pārdevējs izvairās no atbildēšanas uz jūsu jautājumiem vai sniedz neskaidras un pretrunīgas atbildes, tas var būt sarkanais karogs.
  5. Nepareizi dokumenti vai sagrozīta informācija: Rūpīgi pārbaudiet visus automašīnas dokumentus, ieskaitot reģistrācijas apliecību, servisa vēsturi un pirkšanas līgumu. Pārliecinieties, ka tie visi ir autentiski un atbilst automašīnas VIN numuram. Nereti krāpnieki sludinājumā norāda jaunāku auto izlaiduma gadu, nekā tas ir patiesība norādīts dokumentos. Steigā varat to nepamanīt. Krāpnieks vienmēr apgalvos, ka pats ir kaut ko sajaucis. Kā-tad! Ja pamanāt kādu pazīmi, nekavējoties pārtrauciet darījumu.

Tipiskākās krāpnieku shēmas:

  1. Nozagtas automašīnas: Krāpnieki var mēģināt pārdot nozagtās automašīnas, izmantojot viltotus dokumentus.
  2. Manipulācijas ar odometra rādījumiem: Krāpnieki var “attīt” odometra rādījumu, lai mākslīgi samazinātu automašīnas nobraukumu un paaugstinātu tās vērtību.
  3. Slēptie defekti: Krāpnieki var mēģināt slēpt nopietnas automašīnas problēmas, lai pārdotu to kā pilnībā funkcionējošu.
  4. Maksājums avansā: Nekad nemaksājiet avansā par automašīnu, pirms neesat to rūpīgi apskatījis un pārbaudījis visus dokumentus. Iesakām nekad nedot arī drošības naudu, lai it kā auto rezervētu jums.

Ko vajag darīt:

  1. Veiciet izpēti: Pirms automašīnas apskates uzziniet par tās modeli, izlaiduma gadu un tirgus vērtību. Izmantojiet tiešsaistes resursus, lai pārbaudītu automašīnas vēsturi un VIN numuru. Šobrīd ir virkne e-resursu, kurā par taisnīgu samaksu iegūt visu auto DNA informāciju.
  2. Veiciet testa braucienu: Rūpīgi pārbaudiet automašīnas stāvokli gan izbraucot ar to, gan tai stāvot. Pievērsiet uzmanību jebkādām neparastām skaņām, vibrācijām vai citām problēmām.
  3. Pārbaudiet dokumentus: Rūpīgi pārbaudiet visus automašīnas dokumentus, ieskaitot reģistrācijas apliecību, servisa vēsturi un pirkšanas līgumu.
  4. Veiciet diagnostiku: Ja jums rodas mazākās šaubas, nogādājiet automašīnu pie uzticama automehāniķa, lai veiktu diagnostiku un pārbaudītu tās tā brīža stāvokli.
  5. Izmantojiet drošu maksāšanas metodi: Nekad neveiciet maksājumus skaidrā naudā. Izmantojiet bankas pārskaitījumu, jo tā varēsiet identificēt pārdevēja personību (nekautrējieties lūgt uzrādīt personu apliecinošu dokumentu), kā arī pierādīt veikto maksājumu.

Ko nevajag darīt:

  1. Neizrādiet pārāk lielu interesi: Ja pārdevējs jūt, ka jūs esat izmisīgi noskaņots iegādāties automašīnu, viņš var izmantot to, lai jūs apmānītu.
  2. Nekad nepārmaksājiet: Nepiekrītiet pirkuma cenai, kas pārsniedz automašīnas tirgus vērtību.
  3. Neļaujieties steigai: Veltiet laiku, lai rūpīgi apskatītu automašīnu, pārbaudītu dokumentus un pieņemtu pārdomātu lēmumu.
  4. Neuzticieties mutvārdu solījumiem: Visi vienošanās noteikumi jāiekļauj rakstiskā pirkšanas līgumā. Vīrs-un-vārds ir tipisks krāpnieku manipulācijas rīks.
  5. Neveiciet maksājumus trešajām personām: Maksājiet tikai tieši automašīnas pārdevējam pārliecinoties par tā personību.

Atcerieties:

  1. Uzmanība un piesardzība ir jūsu labākie aizsargi pret krāpniekiem. Neļaujieties emocijām un pieņemiet lēmumu, pamatojoties uz veselo saprātu.
  2. Ja jums rodas šaubas par automašīnu vai pārdevēju, labāk atturēties no pirkuma. Ir daudz citu godīgu piedāvājumu tirgū.
  3. Nevilcinieties sazināties ar tiesībsargājošajām iestādēm, ja esat kļuvis par krāpšanas upuri.

Izmantojot šos padomus un ievērojot piesardzību, jūs varēsiet ievērojami samazināt risku kļūt par krāpšanas upuri un atrast sev ideālu lietotu auto bez raizēm.